18. plátno cyklu Slovanská epopej: Přísaha Omladiny pod slovanskou lípou (1926)

Omladina byla organizace české vlastenecké mládeže, která vznikla v 90. letech 19. století. Tato skupina měla jasné protirežimní a proticírkevní zaměření a přispěla k národnímu obrození, které na přelomu století nabíralo na síle. V roce 1904 byli její vůdci zatčeni, stíháni a odsouzeni k vězení.

Mucha se rozhodl zobrazit skupinu mladíků klečících v kruhu a držících se za ruce, zatímco přísahají oddanost bohyni Slavii. Slavie sedí pod lípou, která symbolizuje věštbu. Děti jsou obklopeny členy vlasteneckých a politických organizací a za nimi sedí postavy oděné do lidových kostýmů reprezentující český národ. V popředí vidíme sedět na obou stranách zídky mužskou a ženskou postavu, jimž stály modelem Muchovy děti Jaroslava a Jiří. Dívka brnká na lyru (tento obraz později použil na plakátu k propagaci své výstavy v pražském Veletržním paláci v roce 1928), zatímco chlapec sedí za svou matkou a poslouchá hudbu.

S Přísahou Omladiny dovedl Mucha svou epopej až na konec 19. století. Toto dílo však nebylo nikdy dokončeno a několik postav zůstává vyhotovených pouze vaječnou temperou a postrádá olejovou vrstvu.